Рідинна цитологія

Рідинна цитологія в останні роки стала дуже часто використовуватися в цитологічних лабораторіях США і Європи. Тепер рідинна цитологія завойовує і українську діагностичну сферу.

Що ж собою являє рідинна цитологія? Сучасне бачення цього методу – це поєднання класичної морфологічної методики з досконалими технологіями підготовки зразка. Рідинна цитологія забезпечує лікаря-цитолога препаратом оптимальної якості, в якому збережена вся важлива діагностична інформація та з якого усунуті будь-які об’єкти, які можуть зіпсувати препарат, ускладнити його інтерпретацію, спричинити неоднозначне тлумачення. Іншими словами, рідинна цитологія – це технологія досконалої стандартизації цитологічних зразків. Цей метод має на меті відібрати із суспензії клітин усі неушкоджені, добре збережені клітини, видаливши уламки клітин, фракції еритроцитів, зайвих лейкоцитів і масивної флори, які створюють фон і маскують препарат, ускладнюючи його перегляд. Крім того, рідинна цитологія – це прекрасний спосіб не втратити жодної клітини відібраного зразка.

На сьогоднішній день лабораторії використовують декілька версій процесорів для рідинної цитології. Серед важливих вимог до таких приладів – вони не можуть використовувати жорстку механічну або гравітаційну обробку зразків, як наприклад центрифугування, щоб не призвести до руйнування клітин і пухлинних комплексів. Крім того, процесор повинен забезпечувати достатню клітинність препарату, що узгоджується зі стандартами для кожного типу зразка.

Рідинний процесор CellPrep, який використовується Патоморфологічною лабораторією «CSD Health Care», значно розширив уявлення про потенціал цитологічної діагностики. Препарати, які виготовляються цим процесором, абсолютно чіткі, клітини зберігають неушкоджену структуру, фон абсолютно прозорий, при цьому наявність елементів запалення, флори, які зв’язані з поверхнею клітин, дозволяють лікарю бути впевненим, що ні одна важлива ознака препарату не втрачена. Діаметр поля 20 мм є достатнім для розміщення клітин без нашарування, а їх кількість така, що відповідає вимогам системи Bethesda 2014.

Рідинна цитологія має також великі спроможності для лабораторної логістики. Зразки матеріалу, відібрані в спеціальні контейнери, можуть тривалий час зберігатися непошкодженими навіть в умовах кімнатної температури. Це дозволяє пересилати матеріал в лабораторію з інших регіонів і бути впевненими, що він гарантовано буде збережений в первинному стані, без лізису, руйнування клітин і бактеріальної контамінації.

Рідинна цитологія також дозволяє зменшити вимоги до клітинних зразків. Спеціальні методики забезпечують отримання оптимальних препаратів як з мінорних суспензій, так і з зразків з високою клітинністю. Прилад працює таким чином, що клітини немов викладаються на предметному склі одна біля одної в єдиній площині. При цьому немає клітин, які б завернулися або хоча б частково наклалися одна на одну. Це дає можливість детально розглянути кожну клітину і не пропустити навіть мінімальних ознак відхилення від норми.

Використання рідинної цитології значною мірою полегшує вимоги до техніки отримання зразків та підготовки пацієнта до процедури здачі матеріалу, оскільки ні кров, ні слиз, ні елементи запалення не є перешкодою для отримання надзвичайно якісних цитологічних препаратів після обробки зразка в процесорі CellPrep.

Рідинна цитологія також відкриває лабораторії широкі діагностичні горизонти. Із одного зразка лабораторія може приготувати велику кількість препаратів і в разі необхідності виконати різні методики, наприклад, ПАП-тест. Якщо за його результатами буде призначено додаткове проведення імуноцитохімічних або молекулярних тестів, з тієї ж самої клітинної суспензії можна буде приготувати ідентичні препарати та виконати додаткові методики. Рідинна цитологія забезпечує збереження морфології, антигенних структур і генетичного матеріалу клітин таким чином, що не існує ніяких обмежень у використанні найскладніших методик.

Рідинну цитологію можна використовувати для роботи з цервікальними зразками, сечею, спинномозковою рідиною, такими складними в обробці зразками як мокрота, бронхіальні змиви, лаважні рідини, а також з такими делікатними зразками як тонкоголкові біопсії, аспірати, біологічні рідини.